گزارش  از اخبار ضدو نقیض توقف صدور شناسنامه‌های افغانستانی

افغانستان

با توجه به پایان ماموریت تیم صدور و توزیع شناسنامه‌های افغانستانی (تذکره) و گذرنامه الکترونیک و بازگشت آنها به هرات و مشکلات موجود، گرچه به شکل موقتی توقف این روند اعلام شده اما پیش‌بینی می‌شود با شرایط موجود این طرح پایان یابد.

خبرنگار حوزه مهاجرین: دو روز پیش خبرگزاری تسنیم مصاحبه‌ای با «محمد اسلام دره‌ای» رایزن فرهنگی و حقوقی و مسئول پروژه صدور گذرنامه‌های الکترونیک سفارت افغانستان انجام داد که این مقام سفارت در مصاحبه خود از توقف صدور شناسنامه‌های افغانستانی خبر داده بود.

پس از انتشار و بازتاب گسترده آن در فضای مجازی و رسانه‌های فعال در حوزه مهاجرین افغانستانی، تعدادی از رسانه‌ها به نقل از این مقام سفارت عنوان کردند که این خبر تکذیب شده است.

«محمد اسلام دره‌ای» در تماسی با خبرگزاری تسنیم عنوان کرد: خبر این خبرگزاری صحیح بوده و اشکال جزیی در خبر به دلیل توضیحات ناکامل من در جریان مصاحبه بوده که منجر به سوءتفاهمی در بازتاب آن شد.

وی ادامه داد: من در مصاحبه با تسنیم بدون اشاره به توقف مقطعی صدور شناسنامه‌های افغانستانی از روز سه‌شنبه به دلیل سفر تیم گذرنامه الکترونیک سفارت به هرات، فقط به توقف این روند در روز سه شنبه اشاره کردم که باید  توضیحات کامل‌تری در این رابطه می‌دادم.

گفتنی است دو روز قبل در این مصاحبه با تیتر «طرح «صدور کُد هویت» جایگزین صدور شناسنامه‌های افغانستانی برای مهاجرین شد+ جزئیات»، دره‌ای از توقف صدور شناسنامه‌ها از روز سه‌شنبه به بعد خبر داده بود.

وی در توضیحات خود گفت: آغاز طرح صدور «کد هویت» صحیح بوده، گرچه دستورالعملی همچنان که قبلا هم گفته بودم ابلاغ نشده اما برای اجرای این طرح صحبت‌هایی شده است.

این در حالی است که با توجه به پایان ماموریت تیم صدور و توزیع شناسنامه‌های افغانستانی (تذکره) و گذرنامه الکترونیک و بازگشت آنها به هرات و مشکلات موجود، گرچه به شکل موقتی توقف این روند اعلام شده اما پیش‌بینی می‌شود با شرایط موجود این طرح به دلیل مشکلات فراوان به اذعان خود مسئولان پایان یابد.

گفتنی است روند صدور شناسنامه‌های افغانستانی در کنسولگری افغانستان در مشهد نیز بیش از 10 روز است متوقف شده است.