به گزارش صالحین ناحیه دالاهوبه نقل از  ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین احمد جلیلی صفت روز چهارشنبه در آیین برگزاری بیست و سومین سالگرد شهادت شهدای سانحه هوایی 15 دی 73 و امیر سرلشکر منصور ستاری فرمانده فقید نیروی هوایی ارتش و شماری از فرماندهان شهید نهاجا که در دانشگاه هوایی شهید ستاری برگزار شد، این مطلب را عنوان کرد.
وی گفت: متاسفانه شهید ستاری و افکار بلند آن به درستی شناخته نشد و شهادت این شهید سرافراز و همرزمانش ضایعه ‌ای جبران ناپذیر و خسارتی بسیار بزرگ و سنگین برای کشور بود چرا که علم او، دانش او، نگاه بلند او، افق فکری بسیار بالای او با شهادتش دفن شد.
جانشین سازمان عقیدتی سیاسی ارتش با اشاره به اینکه شهید سرلشکر ستاری همواره کم سخن می گفت، اما پر عمل و سخت کوش بود، ادامه داد: یک بار شنیدم که شهید ستاری یک نوار صوتی درباره طرح‌های بسیار بزرگ در نیروی هوایی پر کرده است تا آنها را عملیاتی کند اما متاسفانه این نوار صوتی امروز دردسترس نیست.
جلیلی صفت با ذکر خاطره ای از شهید سرلشکر منصور ستاری فرمانده فقید نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران که برای شرکت در مراسم سالروز استقلال پاکستان و بازدید از پایگاه های نظامی در اواخر دهه 80 میلادی به این کشور سفر کرده بود، گفت: این شهید در این مراسم از سوی «غلام اسحاق خان» رییس جمهوری وقت پاکستان، بالاترین نشان نظامی را دریافت کرد.
وی توضیح داد: در این مراسم که برنامه هایی را برای هیات ایرانی تدارک دیده بودند، تا از مراکز نظامی پاکستان دیدن کنیم، یکی از مراکز در نظر گرفته شده، مرکز سیستم ارتباطات راداری بود که ژنرال حکیم الله فرمانده نیروی هوایی پاکستان، مشغول ارائه اطلاعاتی کلی درباره روش کار آن سیستم بود که شهید ستاری سؤالاتی را درباره نحوه عملکرد سیستم و مسایل فنی هواپیما پرسیدند، سؤالاتی که کاملاً تخصصی بودند.
وی اضافه کرد: پس از پایان این بازدید، ژنرال حکیم الله به خانم بی نظیر بوتو نخست وزیر وقت پاکستان گفت: من فرماندهان نیروی هوایی زیادی را ملاقات کرده ام، ولی تا این لحظه فرماندهی را به دانایی، دانشمندی و باهوشی تیمسار ستاری فرمانده نیروی هوایی ارتش ایران که در مسایل غیر از تخصص خود تبحر داشته باشد، ندیده ام.
وی با اشاره به اینکه شهید ستاری هم عالم، هم متخصص، هم دانشمند و هم با هوش بود، گفت: ‘ما می توانیم’ یکی از صحبت های همیشگی شهید ستاری بود و این شهید والامقام همیشه تکرار می کرد که خواستن، توانستن است.
جانشین سازمان عقیدتی سیاسی ارتش یادآور شد: در آن دوران که آوازه شهرت و توانمندی های شهید ستاری به گوش دوست و دشمن رسیده بود، چندین بار از وی برای تصدی پست وزارت دعوت بعمل آمد اما او گفت من اهل میز نیستم واهل کار هستم.
وی با اشاره به اینکه شهید سرلشکر ستاری خلبان نبود اما ثابت کرد که می شود به آسمان ها پرواز کرد، افزود: فعل و رزم شهید ستاری در میدان نبرد هم دوست و هم دشمن را مبهوت خود می ‌کرد.
به گزارش ایرنا، در پایان این مراسم که با حضور فرماندهان و مسئولان کشوری و لشکری از جمله امیر سرتیپ خلبان عزیز نصیرزاده جانشین فرمانده نیروی هوایی ارتش، امیر سرتیپ دوم خلبان ستاد مهدی هادیان فرمانده دانشگاه شهید ستاری نیروی هوایی ارتش ، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و شماری از پیشکسوتان عرصه ایثار و شهادت و پرسنل انقلابی نهاجا در دانشگاه هوایی شهید ستاری برگزار شد، خانواده های معظم و معزز شهدا و همراهان شهید ستاری در سانحه سقوط هواپیمای جت استار نیروی هوایی در روز 15 دی 1373 برای قرائت فاتحه به بهشت زهرا(س) تهران عزیمت کردند.
امیر سرلشکر شهید، منصور ستاری در سال 1327 در روستای ولی آباد ورامین دیده به جهان گشود، دوران ابتدایی را در مدرسه ولی آباد قرچک و دوران متوسطه را در مدرسه پوئینک باقر آباد به پایان رسانید.
وی در طول دوران تحصیل همواره یکی از شاگردان ممتاز کلاس به شمار می رفت.
شهید ستاری پس از اخذ دیپلم متوسطه در سال 1346 وارد دانشکده افسری شد و پس از پایان دوره دانشکده، به درجة ستوان دومی نایل آمد.
در سال 1350 شهید ستاری به منظور طی دوره علمی کنترل رادار به آمریکا اعزام شد و پس از گذراندن دوره ای یکساله، در سال 1351 به ایران بازگشت و به عنوان افسر کنترل شکاری نیروی هوایی مشغول به کار شد.
شهید ستاری در سال 1354 در کنکور سراسری شرکت کرد و در رشته برق و الکترونیک پذیرفته شد.
با پیروزی انقلاب اسلامی و شروع جنگ تحمیلی با وجود آن که تعدادی از واحدهای دانشگاهی را گذرانده بود، تحصیل را کنار گذاشت و همدوش دیگر آحاد مردم به پاسداری از دستاوردهای انقلاب پرداخت.
شهید ستاری که افسری مؤمن، متعهد، شجاع، آگاه، تیزهوش و کاردان بود توانست طرح ها و ابتکارهای زیادی در تجهیز سیستم های راداری، پدافندی به اجرا گذارد که این دستاوردها در طول جنگ تحمیلی توان نیروی هوایی را در سرنگونی هواپیماهای متجاوز دشمن دو چندان کرد.
فعالیت های بی شمار وی در اجرای طرح های جنگی باعث شد تا درسال 1362 به سمت معاون عملیات فرماندهی پدافند نیروی هوایی منصوب شود.
شهید ستاری در سال 1364 به عنوان معاونت طرح و برنامه نیروی هوایی برگزیده شد و به علت لیاقت و کاردانی و شایستگی هایی که از خود نشان داد، در بهمن ماه سال 1365 با درجه سرهنگی به سمت فرماندهی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران منصوب شد و تا هنگام شهادت عهده دار این مسئولیت بود.
وی در عملیات خیبر وقتی در محاصره بمباران شیمیایی بود، ماسک خود را به پیرمردی که راننده لودر بود هدیه کرد و این اقدام باعث شد که تا زمان شهادت از شامه بویایی بی بهره شود و تا پایان عمر این موضوع را مخفی می کرد.
اقدامات شهید ستاری در طول دوران دفاع مقدس و فرماندهی بر نیروی هوایی ارتش بر چهار محور طرح و برنامه صحیح، سازماندهی نیروی انسانی متعهد و کارا، تأمین وسایل و تجهیزات با بهره گیری حداکثر از منافع موجود داخلی و با تکیه بر اهداف خودکفایی کشور و اعمال مدیریت پویا و متکی بر روابط انسانی و ایجاد محیطی هرچه مناسب تر برای تشریک مساعی همگانی استوار بود، اصولی که تا پایان عمر بر آن ها پایبند بود.
شهید منصور ستاری در طول دوران حیات خویش اقدامات بسیار موثری را انجام داد که از جمله می توان به تأسیس دانشکده پرواز و خلبانی، تأسیس دانشگاه هوافضا با 8 گرایش تحصیلی و مبتنی بر برنامه های آموزشی، تأسیس دانشکده پرستاری و راه اندازی مرکز تحقیقات و آموزش پزشکی پاتولوژی نیروی هوایی، توجه به آموزش پرسنل رده میانی، ایجاد هنرستان کارودانش ـ فنی و حرفه ای در مرکز آموزشهای هوایی و ایجاد شبکه دیده بانی به منظور تقویت سیستم پدافندی کشور اشاره کرد.
در سال های پایانی جنگ تحمیلی، شهید ستاری اقدام به اسکورت ناوگان تجاری کشتی های نفتکش ایران در خلیج فارس و دریای عمان تا خروج آنها می کرد که این اقدام با توجه به حجم عملیات جنگی اقدامی بسیار مهم، تأثیرگذار و عظیم بود.
به گزارش ایرنا، هواپیمای جت استار نیروی هوایی در روز 15 دی 1373 در فاصله 64 کیلومتری فرودگاه در جاده نائین- یزد دچار سانحه شد و شهید ستاری و همراهانش را به عروج برد.
همراهان شهید ستاری در این پرواز شهید خلبان مصطفی اردستانی(معاونت عملیات نیروی هوایی)، شهید خلبان سید علیرضا یاسینی (معاون هماهنگ کننده و رئیس ستاد نیروی هوایی)- شهید احمد شجاعی- شهید حسن رزاقی- شهید شریفی(مسئول دفتر شهید ستاری)- شهید خلبان جمشیدی (خلبان پرواز)، شهید خلبان جم منش( کمک خلبان)، شهید سنایی ( مهندس پرواز)، شهید پورزاری(افسر و محافظ همراه)، شهید محتشمی (افسر و محافظ همراه) و شهید محسنی ( افسر و محافظ همراه) بودند که یادشان برای همیشه در تاریخ حماسه و ایثار گرامی، روحشان شاد و راهشان پر رهرو باد.n82784512-72089844