به گزارش خبرگزاری تسنیم، «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا بامداد شنبه با حضور در جمع خبرنگاران کاخ سفید از آغاز حملات کشورش با مشارکت انگلیس و فرانسه به سمت مواضع دولت سوریه خبر داد. تلویزیون رسمی سوریه در خبری فوری ضمن تایید حمله آمریکا به این کشور اعلام کرد: واشنگتن به همراه پاریس و لندن، دمشق را هدف قرار دادند.

بیانیه ترامپ درباره آغاز تجاوز ائتلاف غربی به سوریه 

ترامپ گفت: «هموطن‌های آمریکایی من، لحظاتی پیش دستور آغاز حملات دقیق علیه مواضع مرتبط با ظرفیت‌های شیمیایی بشار اسد را به نیروهای مسلح ایالات متحده صادر کردم. عملیات مشترکی همراه با نیروهای مسلح فرانسه و پادشاهی متحده در جریان است. سپاسگذار هر دوی آنها هستیم.»

رئیس‌جمهور آمریکا در بخش دیگری از این اظهارات گفت: «امشب برای دو حکومتی که بیش از همه مسئول حمایت، تجهیز و تأمین مالی رژیم جانی بشار اسد هستند، پیامی دارم.»

وی اضافه کرد: «از ایران و روسیه می‌پرسم: کدام ملت‌ها هستند که می‌خواهند خودشان را به قتل عام مردان، زنان و کودکان گره بزنند؟ ملل دنیا را می‌توان با دوستانی که دارند شناخت.»

ترامپ گفت: «روسیه باید تصمیم بگیرد آیا می‌خواهد به حرکت در این مسیر سیاه ادامه بدهد یا می‌خواهد به عنوان نیروی حامی ثبات و صلح به ملل متمدن بپیوندد. امید است روزی ما با روسیه و شاید حتی ایران کنار بیاییم؛ شاید هم اینطور نشود.»

رئیس‌جمهور آمریکا اضافه کرد: «ایالات متحده با داشتن  قدرتمندترین و بزرگترین اقتصاد در تاریخ جهان، امتیازهای زیادی برای ارائه کردن در اختیار دارد.»

وی در بخش دیگری از بیانیه خود خاطرنشان کرد: «افزایش همکاری دوستان ما، اعم از عربستان سعودی، امارات، قطر، مصر و سایر کشورها می‌تواند تضمین کند که ایران نفعی از نابودی داعش نمی‌برد. آمریکا تحت هیچ شرایطی به دنبال حضور در سوریه برای مدت نامعلوم نیست».

کدام مراکز سوری هدف قرار گرفتند؟ 

منابع نظامی سوریه اعلام کردند که تجاوز نظامی آمریکا و دو همپیمان غربی‌اش به سوریه حدود کمتر از یک ساعت ادامه داشت و در جریان آنها 10 نقطه، عمدتا در دمشق و حومه آن و نیز حمص، هدف قرار گرفتند.

خبرنگار تلویزیون «روسیا الیوم» اهداف بمباران‌شده در جریان تجاوز نظامی چند ملیتی غرب به سوریه را به این ترتیب اعلام کرد:

  • تیپ 105 گارد ریاست‌جمهوری در دمشق
  • پایگاه دفاع هوایی در کوه «قاسیون» در دمشق
  •  فرودگاه نظامی «المزه» در دمشق
  • مرکز تحقیقات علمی در «برزه» دمشق
  • مرکز تحقیقات علمی در «جمرایا» واقع در ریف دمشق
  • تیپ 41 نیروهای ویژه در ریف دمشق
  • مواضع نظامی در نزدیکی «الرحیبه» در قلمون شرقی واقع در ریف دمشق
  • مواضعی در منطقه «الکسوه» در ریف دمشق

طبق این گزارش، جنگنده‌ها همچنین مرکز تحقیقات علمی در ریف حماه را بمباران کردند. در این حملات، همچنین انبار مهمات ارتش در حمص هدف قرار گرفت.

از سوی دیگر، منابع نظامی و رسانه‌ای سوریه تأکید کردند که در این حملات غربی‌ها فرودگاه بین‌المللی دمشقهدف قرار نگرفته است.

مقابله پدافند هوایی سوریه با تجاوز کشورهای غربی

خبرگزاری رسمی سوریه نیز گزارش داد، سامانه‌های پدافند هوایی سوریه با حملات چند ملیتی غرب به این کشور مقابله کردند و ده‌ها موشک را در مناطق هدف قرار گرفته ساقط کردند.

به گزارش سانا، 13 موشک مهاجم بر فراز الکسوه منهدم شد. در حالی‌که فعالان اعلام کردند که سامانه‌ها 15 موشک را در الکسوه منهدم کردند.

تلویزیون «الاخباریه» سوریه نیز گزارش داد که سامانه‌های پدافند هوایی ارتش سوریه با موشک‌های مهاجم در منطقه «دنجه» در ریف غربی حمص مقابله کردند.

از سوی دیگر، یک مقام ارشد دولتی در دمشق اعلام کرد حملات نظامی تحت فرماندهی آمریکا به سوریه پایان یافت و این حملات محدود بود.

گروه موسوم به «دیده‌بان حقوق بشر سوریه»، وابسته به معارضان، نیز اعلام کرد که تمام پایگاه‌ها و تاسیساتی که در جریان این حملات بمباران شدند طی چند روز گذشته توسط ارتش سوریه تخلیه شده بودند.

مسئولان آمریکایی اعلام کردند که در جریان این حمله، حدود 100 تا 120 موشک به اهداف نظامی در سوریه شلیک شده است.

‎زخمی شدن 6 سرباز سوری

در همین راستا، یک مقام نظامی در سوریه به خبرگزاری آلمان اعلام کرد که در جریان تجاوز نظامی چند ملیتی غرب به سوریه، 6 سرباز این کشور زخمی شدند.

این مقام سوری گفت در جریان تجاوز نظامی مشترک آمریکا، بریتانیا و فرانسه یک انبار تسلیحات در منطقه «شین» در غرب شهر حمص منهدم شد و دست‌کم 6 سرباز زخمی شدند.

خبرگزاری رسمی سوریه( سانا) نیز از زخمی شدن دست‌کم سه غیرنظامی در این تجاوز نظامی غرب خبر داد و خاطرنشان کرد این بمباران، خسارت‌های مادی در منطقه «برزه» در شمال شرق دمشق برجای گذاشت.

رسانه ها در خبری به نقل از شاهدان عینی اعلام کردند که مراکز نظامی واقع در شرق دمشق هدف حملات آمریکا و متحدانش قرار گرفته است.

اعلام پایان حمله 

«جیمز متیس»، وزیر دفاع آمریکا و «جوزف دانفورد»، رئیس ستاد مشترک ارتش این کشور بعد از پایان این عملیات در یک کنفرانس خبری اظهارات متناقضی درباره برنامه‌های آتی کشورهای غربی در آمریکا ابراز کردند.

در حالی که وزیر دفاع آمریکا این حمله را «تک‌ضربتی» خواند و به نوعی پایان آن را اعلام کرد «جوزف دانفورد» پایان «موج اول حملات» را اعلام کرد؛ موضوعی که به گمانه‌زنی‌هایی دامن زد مبنی بر اینکه ممکن است حملات دیگری در دستور کار باشند.

متیس در جواب سوال یک خبرنگار مبنی بر اینکه آیا آمریکا و متحدانش قصد انجام عملیات بیشتر در سوریه دارند گفت: «اگر بشار اسد در آینده تصمیم به استفاده دوباره از سلاح‌های شیمیایی بگیرد، بله. در حال حاضر این حمله، تک‌ضربتی بود و معتقدم که پیام قدرتمندی به بشار اسد داد تا مانع از اقدام دوباره او در این راستا شود.»

بیانیه فرانسه

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه در بیانیه‌ای که ساعاتی بعد از آغاز حمله منتشر شد، همانند آمریکا و انگلیس هدف حمله را تضعیف توانمندی‌های دولت سوریه در زمینه ظرفیت‌های شیمیایی عنوان کرد. وزیر دفاع فرانسه، فیلم زیر را از لحظه پرواز جنگنده‌های این کشور برای حمله به سوریه منتشر کرده است.

«ماکرون» این عکس را هم از لحظه صدور فرمان حمله به سوریه منتشر کرده است.

بیانیه‌ انگلیس 

دقایقی بعد از سخنرانی ترامپ، «ترزا می»، نخست‌وزیر انگلیس با متهم کردن دولت سوریه به انجام حمله شیمیایی در «دوما» اعلام کرد دستور حمله به مواضعی در سوریه را به بهانه این حمله صادر کرده است. وزارت دفاع انگلیس در توئیتر با انتشار تصاویر زیر نوشت جنگنده‌های «تورنادو» انگلیس یکی از تأسیسات تسلیحات شیمیایی سوریه را در غرب حمص هدف قرار دادند.

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر انگلیس به شدت از مشارکت انگلیس در حمله هوایی به سوریه انتقاد کرد و گفت که برای این اقدام پشتوانه قانونی وجود ندارد. ترزا می، بدون موافقت پارلمان وارد این حمله شد.

حال و هوای دمشق بعد از حمله  

ساعاتی پس از تجاوز نظامی چند ملیتی غرب به سوریه، ده‌ها نفر از ساکنان دمشق، پایتخت این کشور به خیابان‌ها آمدند تا حمایت‌شان از دولت قانونی «بشار اسد» را به نمایش بگذارند. (تصاویر بیشتر)

حساب کاربری ریاست‌جمهوری سوریه هم فیلمی از ورود بشار اسد به محل کارش در کاخ ریاست‌جمهوری این کشور منتشر کرده است.

مشارکت صهیونیست‌ها در حمله

«اوریل لوی» خبرنگار پایگاه خبری صهیونیستی “دفار ریشون” فاش کرد: “اسرائیل از طریق ارائه اطلاعات، در حمله آمریکا و فرانسه و انگلیس به سوریه شرکت کرد. (بیشتر بخوانید)

«یواف گلانت» عضو کابینه امنیتی رژیم صهیونیستی در مطلبی در شبکه اجتماعی توییتر نوشت حملات به فرماندهی آمریکا به سوریه “پیام مهمی” برای ایران و سوریه و حزب الله لبنان بود.

وی با تکرار تلویحی ادعای واهی استفاده سوریه از سلاح شیمیایی مدعی شد: استفاده از سلاح شیمیایی، گذر از خط قرمزی است که بشریت نمی‌تواند در قبال آن تساهل به خرج دهد.

‎ در همین حال، رسانه های رژیم صهیونیستی گزارش دادند که ارتش این رژیم از قصد آمریکا و انگلیس و فرانسه برای حمله به سوریه پیش از انجام آن، مطلع شده و سطح آمادگی خود در شمال (فلسطین اشغالی ) را بالا برده است.

رسانه‌های اسرائیلی گزارش داده‌اند بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی از وزرای کابینه‌اش خواست در مورد حمله نظامی غرب به رهبری آمریکا علیه پایگاه‌هایی در سوریه سکوت کنند.

بیانات امام خامنه‌ای  

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز در دیدار  جمعی از مسئولان نظام و سفرای کشورهای اسلامی گفتند:‌ حمله‌ی سحرگاه امروز به سوریه یک جنایت است. بنده صریحاً اعلام می‌کنم رئیس‌جمهور آمریکا، رئیس‌جمهور فرانسه و نخست‌وزیر انگلیس جنایتکارند و جنایت کردند؛ طَرفی هم نخواهند بست، سودی هم نخواهند برد؛ همچنان‌که در سال‌های گذشته در عراق، سوریه،‌ افغانستان حضور پیدا کردند و از این قبیل جنایات انجام دادند و سودی هم نبردند.

واکنش حزب‌الله

جنبش حزب الله تجاوز نظامی آمریکا، فرانسه و انگلیس به سوریه را به شدت محکوم و بر ادامه حمایت قاطع خود از ملت و دولت سوریه تاکید کرد.

در بیانیه حزب الله آمده است توجیهات و بهانه‌های سه کشور متجاوز، بی‌پایه و اساس است و مبتنی بر عقل و منطق نیست، بلکه مبتنی بر نمایش‌های مضحک و شکست‌خورده است.

در این بیانیه آمده است تجاوز سه کشور غربی به سوریه نقض آشکار حاکمیت سوریه و خدشه وارد کردن به کرامت سوریه و دیگر ملت‌های منطقه است.

حزب الله تاکید کرد جنگی که آمریکا علیه سوریه و ملت‌های منطقه و جنبش‌های مقاومت و رهایی‌بخشی به راه انداخته هرگز به اهدافش نخواهد رسید.

واکنش سوریه

وزارت خارجه سوریه اعلام کرد: تجاوزگری رژیم‌های قلدر و سلطه جوی غربی در نتیجه احساس یأس و ناامیدی آنها به خاطر شکست طرح توطئه آمیز علیه سوریه روی داد.

این وزارتخانه افزود: این تجاوزگری بعد از آن صورت گرفت که ابزارهای کشورهای متجاوز یعنی گروه‌های تروریستی در برابر پیشروی ارتش سوریه شکست خورده و بیرون رانده شدند.

وزارت امور خارجه سوریه گفت: همزمانی تجاوزگری با ورود تیم تحقیقات سازمان منع سلاح‌های شیمیایی با هدف مانع‌تراشی در کار این تیم و پیش‌دستی از نتایج آن صورت گرفت.

این وزارتخانه از جامعه بین المللی خواست تا با قاطعیت این تجاوزگری را محکوم کنند که نتیجه‌ای جز تشدید تنش‌ها در جهان و تهدید صلح و امنیت بین المللی به همراه ندارد.

در همین حال، خبرگزاری دولتی سوریه به نقل از یک منبع در وزارت خارجه سوریه اعلام کرد: تجاوزگری وحشیانه با روحیه بالای ملت سوریه که برای محکوم کردن این تجاوزگری به خیابان‌ها و میادین آمدند، روبرو شد و این تجاوزگری به هیچ وجه بر عزم و اصرار ملت سوریه و نیروهای مسلح دلاور آن برای ادامه تعقیب هسته‌های تروریستی تکفیری و دفاع از حاکمیت سوریه و وحدت سرزمینی و مردمی آن و بازگرداندن امنیت و ثبات به جای جای این کشور تاثیری نخواهد داشت.

واکنش ایران 

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با صدور بیانیه‌ای حملات موشکی آمریکا و متحدانش به خاک سوریه را به شدت محکوم کرد و نسبت به  آثار و تبعات منطقه ای و فرامنطقه ای آن هشدار داد.

در این بیانیه آمده است؛ این تجاوز نقض آشکار قوانین و موازین بین المللی و نادیده گرفتن حق حاکمیت ملی و تمامیت ارضی سوریه است.

جمهوری اسلامی ایران بر اساس موازین شرعی، قانونی و اخلاقی مخالف کاربرد سلاح های شیمیایی است و در عین حال بهانه تراشی برای تجاوز به کشوری مستقل را به شدت غیر قابل قبول و محکوم می داند.

بی شک آمریکا و متحدانش، که بدون وجود هیچگونه سند و مدرک اثبات شده ای و قبل از اعلام نظر نهایی سازمان منع و گسترش سلاح های شیمیایی علیه سوریه اقدام نظامی کرده اند و خود را در جایگاه قاضی و پلیس جهانی فرض کرده اند، مسئول تبعات و عواقب منطقه ای و فرامنطقه ای این ماجراجویی هستند و باید پاسخگوی پیامدهای آن باشند. شرایط زمانی اتهام زنی و اقدام نظامی آمریکا در هر دو مقطع تجاوز به سوریه بخوبی نشان می دهد که هر دو اقدام پس از شکست تروریست ها در حلب و اینک در غوطه شرقی صورت پذیرفته و این تجاوز آشکارا اقدامی برای جبران ناکامی و شکست تروریست ها و حمایت از آنها است که بی تردید ملت مقاوم  سوریه، همچون 7 سال گذشته، توطئه هایی که با هدف تغییر معادلات میدانی به نفع تروریست ها صورت می گیرد، ناکام می گذارند.

تجاوز نظامی اخیر آمریکا به سوریه در شرایطی است که این کشور چند روز قبل مانع حتی محکومیت رژیم صهیونیستی که طی هفته های اخیر هزاران تن از مردم مظلوم غزه را به خاک و خون کشید، شد تا بار دیگر سیاست جانبدارانه و استانداردهای دوگانه خود را بیش از پیش برای جامعه جهانی آشکار سازد.

سازمان ها و نهادهای بین المللی و کشورهای مستقل جهان باید این اقدام خودسرانه و یکجانبه علیه تمامیت ارضی و حاکمیت ملی یک کشور مستقل عضو سازمان ملل متحد را که در تعارض آشکار با موازین حقوقی و بین المللی بویژه منشور این سازمان قرار دارد و بدون تردید منجر به تضعیف هرچه بیشتر بنیان های صلح و امنیت جهان و موجب بی ثباتی و ناآرامی های هر چه بیشتر در منطقه و نیز تقویت افراط گرایی و تروریسم خواهد شد، قویا محکوم کرده و به رسالت تاریخی خود در قبال اینگونه رفتارهای هرج و مرج گرایانه بین المللی، عمل نمایند.

واکنش ترکیه 

ترکیه که یکی از کشورهای حامی تروریست‌های سوریه از آغاز ناآرامی‌های این کشور بوده در بیانیه‌ای از تجاوز کشورهای غربی حمایت کرد  و آن را «پاسخی مناسب» به حمله شیمیایی در شهر «دوما» خواند.

وزارت خارجه ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «ترکیه معتقد است اینکه چنین جنایت‌هایی بدون تنبیه باقی نمی‌مانند حائز اهمیتی اساسی است.»

واکنش روسیه

سفیر روسیه در آمریکا در بیانیه‌ای حمله کشورهای غربی به سوریه را «سناریویی از پیش‌طراحی‌شده» خواند و هشدار داد که این اقدامات بدون تبعات نخواهد ماند. وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای تصریح کرد حمله سه جانبه کشورهای غربی ارتباطی به حمله شیمیایی نداشته‌اند، بلکه به دلیل موفقیت ارتش سوریه در آزادسازی سرزمین‌های سوریه از تروریسم بین‌المللی انجام شده‌اند.

ژنرال «سرگئی رادسکوی» در یک کنفرانس خبری یادآوری کرد که این حملات در واقع قبل از آغاز تحقیق کارشناسان سازمان منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی انجام شده‌اند. وی گفت: «واقعیت تجاوزگری آمریکا نشان می‌دهد که این کشور علاقه‌ای به انجام تحقیقات مستقل ندارد، مایل به تخریب فرایند صلح در سوریه است و می‌خواهد اوضاع در منطقه را متشنج کند.»

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه خواستار نشست شورای امنیت برای بحث درباره «اقدامات تجاوزگرانه» ایالات متحده و متحدانش شدند.

واکنش عربستان

وزارت خارجه سعودی اعلام کرد که ریاض از حملات مشترک آمریکا، فرانسه و انگلیس علیه سوریه کاملا حمایت می‌کند. وزارت خارجه سعودی همچنین مدعی شد که نظام سوریه مسئول این حملات است.

واکنش کشورها، احزاب و شخصیت‌های جهان عرب 

برخی از کشورها، مسئولان، احزاب و شخصیت‌های جهان عرب حمله تجاوزگرانه آمریکا و فرانسه و انگلیس به سوریه را محکوم و حمایت و پشتیبانی خود را از ملت سوریه اعلام کردند. (در اینجا بخوانید)

چرا حمله؟

 

این حمله یک هفته پس از آن صورت گرفت که گروه‌های تروریستی فعال در شهر «دوما» واقع در غوطه شرقی دمشق مدعی شدند که به این شهر حمله شیمیایی شده است. دولت آمریکا بلافاصله دمشق را به دست داشتن در این حادثه متهم و اعلام کرد که ممکن است به زودی به سوریه حمله کند.

این ادعاها در حالی مطرح می‌شد که ارتش سوریه در حال پیشروی در شهر «دوما» واقع در غوطه شرقی دمشق بود و به گفته تحلیلگران و کارشناسان نیازی به انجام حمله شیمیایی یا هر اقدام تحریک‌آمیز دیگر برای پیروزی نداشت. این چندمین بار است که دولت‌های کشورهای غربی در آستانه پیروزی‌های میدانی ارتش سوریه بهانه حمله شیمیایی را مطرح می‌کنند.

علاوه بر این، مقام‌های رسمی آمریکا در بالاترین سطوح حتی در محافل علنی درباره نقش دولت سوریه در این حمله شیمیایی ادعایی تردید ابراز کرده‌اند؛ به عنوان مثال «جیمز متیس» روز پنجشنبه در یک جلسه استماع در کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا اذعان کرد علی‌رغم گزارش‌های رسانه‌ای، مستندات کافی درباره اینکه دولت سوریه عامل حمله شیمیایی دوما بوده وجود ندارد.

روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی روز جمعه به نقل از مقام‌های پنتاگون نوشت با آنکه قطعیتی درباره نقش دولت سوریه در حمله شیمیایی «دوما» وجود ندارد، توئیت «دونالد ترامپ» امکان عقب‌نشینی را دولت آمریکا سلب کرده است.

از طرف دیگر، دولت سوریه در سال 2013 با همکاری روسیه و تحت نظارت کشورها و سازمان‌های بین‌المللی از جمله آمریکا و سازمان ملل، تمام سلاح‌های شیمیایی خود را نابود کرد.

بسیاری از رسانه‌های غربی، از جمله نشریه نیویورکر و روزنامه واشنگتن‌پست قبل از آغاز حملات اذعان کرده بودند که توازن جنگ در سوریه را شرایط میدانی تعیین می‌کند و با یک حمله موشکی محدود نمی‌توان نتایج جنگ را تغییر داد.