به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، مناطق شکار ممنوع یکی از امن ترین مناطقی هستند که پناهگاه حیات وحش به شمار می روند، ولی در استان کرمانشاه به جرات می توان گفت این مناطق طی سالیان اخیر به قتلگاه حیات وحش تبدیل شده اند.
هرچندگاهی شاهد خبرهای ناگوار کننده ای از تلف شدن حیوانات نادر در مناطق حفاظت شده و شکارممنوع استان هستیم و سازمان محیط زیست هم تلاش چندانی ظاهرا برای کنترل این موضوع ندارد.
هفته گذشته خبر تصادف یک خرس قهوه ای در منطقه شکارممنوع نواکوه در فضای مجازی دست به دست شد، در حالی که بعد از انتقال به مراکز دامپزشکی دلیل تلف شدن این خرس شلیک گلوله توسط شکارچیان اعلام شد که با آن عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست بیش از پیش زیرسوال رفت.
فارغ از علت تلف شدن خرس مذکور این نخستین باری نیست که شاهد شکار حیوانات نادر در سطح استان کرمانشاه هستیم که مرگ هریک از آن ها خللی در طبیعت ما است که شاید هرگز جبران نشود.
وجود خرس در زادآوری بلوط موثر است
سعید سلیمانی، یک فعال زیست محیطی در گفتگو با مرصاد با بیان اینکه در مواردی نظیر شکار حیوانات، انسان ها یا موضوعات را فراموش می کنند یا هرگز به آن ها آموزش داده نشده است، اظهار داشت: حیات وحش همسایه دیرینه ما است و طیف وسیعی ازجامعه محلی ما در آن زندگی می کند.
به گفته سلیمانی، بسیاری از اراضی کشاورزی و باغات و روستاهای امروزی در محل زندگی کهن و قدیمی حیات وحش ساخته شده اندکه امروز با آن بی مهرانه رفتار می شود پس موضوع تعارضات حیات وحش با باغات و زمین های کشاورزی و روستاها هجو است، درباره خرس هم بسیاری از جواع محلی فکر می کنند خرس به باغات و زمین های آنها آسیب می زند در حالی که ما انسان ها غذای طبیعی آن ها را حذف کرده ایم.
وی با برشمردن اقدامات انجام شده غیر اصولی در این حوزه نظیر جاده کشی های حساب نشده بدون در نظرگرفتن ضوابط زیست محیطی در مناطق امن حیات وحش که باعث ایجاد تعارضات می شود، افزود: فرد روستایی یا شهری که به خرس مذکور شلیک کرده بدون اندیشیدن به اینکه خرسی که تلف شد بخشی از خانواده ای بوده که برای امروز ایران بسیار مهم بوده که اگر نبود زادآوری درختان زالزالک از بین می رفت.
سلیمانی گفت: در فصل پاییز یک خرس می تواند در طول یک روز بیش از دو هزار دانه زالزالک را بخورد و با توجه شیره بسیار قوی موجود در دستگاه گوارش وی و از سویی به خاطر داشتن زیستگاه چند اقلیمی و امکان پیاده روی در 80 کیلومتر در طول شبانه روز با خوردن زالزاک و پخش آن در طبیعت بعد از دفع، باعث می شود هسته چوبین دانه های سخت زالزالک ضعیف و بعد دفع رویینه درخت جنگلی آن قدرت شکستن هسته چوبی و تبدیل به نهال نورس را داشته باشد همچنین اگر زالزک به عنوان پرستار بلوط نباشد زادآوری، رشد، انتقال وراثت در درخت بلوط دچار سکته رویشی می شود.
این فعال زیست محیطی با بیان اینکه با حذف خرس نر بسیار ارزشمندی که با ساچمه به صورت وی شلیک شده بود بخشی از حیات وحش سرمیل و کرند از دست رفت، عنوان کرد: در حالی که خرس جراحت دیده به خاطر جراحت شدید در صورت روی زمین تلوتلو می رفت و این تصور تاریخی که کرمانشاه بیشترین ارتباط را بین حیات وحش و انسان ها داشته و تا 50 سال به این معتقد بودند که خرس ها برادران بدون لباس ما در کوهستان هستند در حال فروپاشی است.
سلیمانی خاطرنشان کرد: در وقوع چنین حوادثی نخستین تقصیر به همه ما بازمی گردد نگاه های ما باید تغییر کند هرچند انتقادهای بسیاری به سازمان حفاظت محیط زیست و دستگاه های متولی نظیر آموزش و پرورش وارد است که به صورت مستقیم یا غیرمستقیم درباره ارزشهای اکولوژیکی آموزش هایی ارائه نشده است.

علت تلف شدن خرس قهوه ای در دست بررسی است

یاوری، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه هم به خبرنگار مهر گفت: در حال حاضر علت تلف شدن خرس قهوه ای در دست بررسی است.
وی با بیان اینکه فعلا نمی توان گفت که علت تلف شدن خرس تیراندازی بوده یا تصادف اظهار داشت: خرس مجروح همان روز برای درمان به تهران اعزام شد بلافاصله کار تشخیصی و مداوا انجام شد اما دامپزشکان نتوانستند برای او کاری کنند.

وی با تاکید بر اینکه خرس مجروح در اثر تیراندازی تلف شده یا خیر در دست بررسی است، افزود: منطقه نواکوه در گذشته جز مناطق شکار ممنوع بوده اما با توجه به اینکه این مناطق مدت زمان خاصی دارند مدت شکار ممنوع در آنجا به اتمام رسیده است.
یاوری گفت: خرس مذکور در مناطق آزاد غیر از مناطق تحت مدیریت حفاظت محیط زیست شامل مناطق حفاظت شده، پناهگاه حیات وحش، اثر طبیعی ملی و پارک ملی، منطقه شکار و تیراندازی ممنوع زندگی کرده است.
وی با بیان اینکه در مناطق آزاد برداشت مصالح، تغییر کاربری، بهره برداری معادن و ایجاد صنعت انجام می شود، عنوان کرد: بر اساس قانون مناطقی که بکر و واجد ارزشهای حفاظتی هستند و غنای گونه های گیاهی در آن ها به صورت بانک ژن طبیعی وجود دارد.

سازمان حفاظت محیط زیست برای اینکه از گزند آسیب های بشری محفوظ بماند در ابتدا شکار و تیراندازی را ممنوع کرد و اگر واجد آن ارزشها بود به منطقه حفاظت شده ارتقا می یابند.
یاوری با عنوان اینکه لازمه این تبدیل موافقت بسیاری از دستگاه های دیگر است، گفت: در فرآیند این تبدیل باید استقرار واحدهای صنعتی، اراضی کشاورزی و روستاها و توسعه استان دیده شود و اگر شرایط لازم فراهم نشود یا مشکلاتی در این میان وجود داشته باشد تبدیل از دستور کار خارج می شود.
وی افزود: این به معنای رها شدن مناطق آزاد نیست در آن مناطق نیز نیروهای گشت و کنترل در قالب ادارات تابعه درحوزه جغرافیایی یگان حفاظت وجود دارد همچنین از طریق گزارشات مردمی با متخلفین برخورد خواهد شد.
یاوری با تاکید بر اینکه مهمترین کار در این حوزه فرهنگ سازی است که از طریق بخش آموزش حفاظت محیط زیست انجام می شود، گفت: گونه های مختلفی که در طبیعت هستند کنار هم زنجیره غذایی را تشکیل می دهند که نتیجه حفظ زنجیره غذایی نتیجه تامین سلامتی است و سلامت اکوسیستم و زیستگاه ها و حفظ زنجیره غذایی به معنای سلامت محیط زیست خواهد بود بنابراین هرجا زنجیره غذایی قطع و زیستگاه ها دچار تخریب شود آثار آن به انسان بازمی گردد.
وی با تاکید بر اینکه در این میان نیازمند کمک مردم و سازمان های مردم نهاد و دیگر دستگاه های اجرایی هستیم افزود: محیط زیست شامل عناصر بی جان و جاندار است از سوی دیگر عوارض هر نوع تخریب، آلودگی و کشتار متوجه انسان است بنابراین مردم خود باید در حفظ محیط زیست کوشا باشند زیرا با داشتن 48 محیط بان امکان کنترل 24 هزار کیلومتر مربع وجود ندارد.

محیط زیست اقدامی جز صدور مجوز اسلحه ندارد

یک فعال زیست محیطی با انتقاد از عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست از صدور مجوز اسلحه شکاری توسط این سازمان انتقاد کرد.
شیلان لرستانی در گفت و گو با خبرنگار مرصادنیوز، اظهار داشت: اداره محیط زیست کاری جز صدور پروانه اسلحه شکاری کاری نمی کند با این بهانه که برای شکار گراز این کار را انجام می دهد در حالی که بیشتر شکارچیان در منطقه دالاهو که زیستگاه گونه های نادری چون خرس قهوه ای است.
لرستانی با بیان اینکه از دست دادن چیزهای باارزش عادی شده است، گفت: عملکرد سازمان محیط زیست کرمانشاه بسیار ضعیف بوده است در حالی که باید از نظر مالی بسیار قوی باشد اما دچار ضعف شدید و کم توجهی نسبت به موضوع است.
وی با بیان اینکه نیروهای یگان حفاظت زمانی که به سراغ خرس مجروح رفتند امکانات ضعیفی در اختیار داشتند و حتی نحوه انتقال حیوان نیز غیراصولی بود، افزود: این خرس برای انتقال باید در باکس نگهداری می شد در حالی که پشت یک خودرو طناب پیچی شده بود.
لرستانی با تاکید بر اینکه در منطقه زاگرس باید کارهای آموزشی انجام شود و از افراد بزرگ و سرشناس محلی استفاده شود زیرا در آنجا شکارچیان زیادی وجود دارد، بیان کرد: نباید آن منطقه آزاد شود با توجه به اینکه در منطقه مذکور خرس و گونه های نایاب دیگری وجود دارد آزاد بودن آن مطقه فاجعه است.
وی با بیان اینکه تعداد محیط بان های حفاظت محیط زیست استان بسیار کم است همچنین هیچ گونه آموزشی به مردم ارائه نمی شود عنوان کرد: اگر این خرس روی جاده نمی آمد و از آن فیلم برداری نمی شد شاید مردم متوجه این موضوع نمی شدند ممکن است شکارهای مشابه زیادی انجام شود که ما از آن بی خبر باشیم.
این فعال زیست محیطی خاطرنشان کرد: بر اساس استانداردهای جهانی به ازای هر یک هزار هکتار یک محیط بان وجود دارد در حالی که در ایران به ازای هر 10 هزار هکتار یک محیط بان وجود دارد بر همین مبنا و با توجه به کمبود نیرو عدم صدور مجوز اسلحه حداقل به مدت چهار سال برای احیای محیط زیست، فرهنگ سازی و آموزش و حمایت از سازمان های مردم نهاد در این زمینه کارگشا است.

تصاویر