به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، نعمت‌الله فاضلی عصر امروز در مراسم گرامیداشت روز معلم و تجلیل از اساتید برتر دانشگاه کردستان اظهار داشت: آموزش و احیا در آموزش عالی بسیار مهم است اما امروزه این موضوع بسیار به حاشیه رانده شده است.

وی افزود: براساس نتیجه‌گیری از دیدگاه‌های صاحب‌نظران و تحقیقات گسترده رسالت آموزش دانشگاه «توسعه صنعت، رونق بازار، مقاله نوشتن و تقویت قدرت نیست بلکه رسالت اصلی رهایی‌بخشی و ارتقای تفکر انتقادی است.

رئیس پژوهشکده مطالعات اجتماعی، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی کشور تصریح کرد: امروزه مشکل آموزش عالی و دانشگاه کمبود تکنیک، کارشناس، تکنسین، راهبرد و فن نیست بلکه نبود افق فکری و چشم‌اندازی برای آینده است.

وی تاکید کرد: آموزش عالی باید سعی در تربیت فرد دانشگاهی و کارآمد اجتماعی با ظرفیت‌های بالا، قابل اعتماد، خلاق، سخت‌کوش داشته باشد اما متأسفانه امروزه مسئولان دانشگاه‌های کشور را به یک بنگاه اقتصادی و غیر از اهداف اصلی خود تبدیل کرده‌اند.

فاضلی با بیان اینکه برای احیای دانشگاه‌ها باید حوزه آموزش احیا شود، گفت: امروزه دانشگاه‌ها از لحاظ امکانات، توسعه فضاهای سبز، سالن‌های لوکس، کامپیوتر، ساختمان‌های بزرگ، مقاله و رزومه زنده اما در حوزه آموزش، یادگیری و تحصیلات عالی همچنان مُرده و راهکار آن توقف فعالیت‌های گذشته است.

به گفته وی مرگ دانشگاه‌ها را سیستم آموزش عالی انجام داده و استادان آن دانشگاه نیز مجرم هستند؛ یادگیری کالا و میوه نیست بلکه کیفیت و تجربه است که باید دانشگاه این شرایط را فراهم کند.

مسئول نهاد رهبری در دانشگاه کردستان نیز در این مراسم با تبریک این روز مبارک به همه اساتید و تلاشگران عرصه علم و دانش؛ به جایگاه علم، عالم و معلم در اسلام اشاره کرد و اظهار داشت: معلمان نقش مهمی در تربیت نسل جوان دارند و جایگاه آنان با هیچ جایگاهی قابل مقایسه نیست.

حجت‌السلام محرم بیابانی خطاب به استادان دانشگاه کردستان تاکید کرد: قدر جایگاه و ارزش خود را بدانید چرا که رسالت معلمان تربیت انسان است، انسانی که خداوند همان عالم هستی را به خاطرش خلق کرد و سرمایه جامعه و تمدن‌ها را انسان دانست.

وی ضمن تبریک فرا رسیدن ماه مبارک رمضان گفت: ماه مبارک رمضان ماه میهمانی خدا و باید اراده خود را تقویت و از لحظات ارزشمند این ایام نهایت استفاده را ببریم.

در پایان این مراسم از اساتید برتر دانشگاه کردستان تجلیل به‌عمل آمد.