به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، اسلامی در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که قرار است برای مسکن که از دغدغه‌های اصلی مردم است چه اتفاقی رخ دهد، اظهار کرد: در این خصوص وظیفه‌ای که وزارت راه و شهرسازی به موجب قانون بر عهده دارد تعادل بخشی بین عرضه و تقاضای مسکن است. به ویژه برای اقشار هدف برنامه که اقشار متوسط و کم درآمد جامعه هستند.

وی ادامه داد: برنامه وزارت راه در این دوره ایجاد فرصت برای سازندگان و خود مردم است تا بتوانند با تسهیلاتی که ما برایشان قائل می‌شویم تولید مسکن را رونق دهند. برنامه قاطع ما پایدار سازی جریان تولید مسکن برای اقشار هدف است.

اسلامی با بیان این که تکمیل و تحویل 500 هزار مسکن مهر جزو برنامه‌های آتی این وزارتخانه است، گفت: همچنین برنامه‌ریزی برای آغاز ساخت 400 هزار واحد مسکونی در شهرهای مختلف که صد هزار واحد آن در بافت‌های فرسوده است از دیگر برنامه‌های ما در این زمینه است.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر این که این پروژه‌ها هیچ پسوندی از جمله مسکن اجتماعی ندارند، تاکید کرد: از روز اول هم گفتم این پروژه‌ها پسوند ندارند و فقط مسکن شهری ویژه اقشار متوسط و کم درآمد است. این برنامه‌ها شروع شده و هر ماه شاهد تکمیل و تحویل مسکن مهر هم هستیم. شما می‌توانید در شهر پردیس که نزدیک تهران است، در شهرهای دیگر مانند پرند و هشتگرد این موضوع را مشاهده کنید.

وی ادامه داد: بحث ساخت 400 هزار واحد جدید هم آغاز شده در زمستان 97 تا پیش از نوروز ساخت حدود 47 هزار واحد شروع شد تا نیمه امسال 80 هزار واحد دیگر نیز شروع می‌شود. حدود 50 هزار واحد مسکونی دیگر نیز توسط بنیاد مسکن ساخته می‌شود.

اسلامی با بیان این که کار مهمی که ما انجام دادیم این است که زمین را واگذار می‌کنیم و نمی‌فروشیم، گفت: این به این معناست که زمین را به صورت مشارکت واگذار می‌کنیم تا سازنده نخواهد پولش را برای خرید مسکن هزینه کند. بنابراین در گام اول این موضوع مهمترین مشوق است. گام دومی که انجام دادیم تقویت تولید و عرضه مسکن است. در شورای پول و اعتبار وامی که برای ساخت تعلق می‌گرفت را نسبت به مصوبه قبلی حدود 65 درصد افزایش دادیم و این وام بعد از ساخت به خریدار منتقل می‌شود. در تلاش برای تقویت عرضه هستیم و تولید کننده را هم تشویق می‌کنیم.

وزیر راه و شهرسازی درباره گام سوم برای رونق تولید مسکن گفت: صدور کارت اعتباری مصالح یا ایجاد بازار تعهدی مصالح سومین گام در این زمینه است، یک شرکت مشترک توسط بنیاد مسکن و بانک مسکن ایجاد شده است که مصالح را به صورت انبوه و با تخفیف قابل ملاحظه تحویل می‌گیرند و به وسیله کارت اعتباری در اختیار سازندگان یا مردم قرار می‌دهند، تا آنها با مصالح ارزان و با کیفیت خانه‌ها را بسازند. بدین ترتیب 3 عامل مهم زمین، نقدینگی و کارت اعتباری مصالح مشوق‌هایی است که برای عرضه مسکن فراهم کردیم.

وی با تاکید دوباره بر این که این پروژه‌ها مسکن اجتماعی نیستند، گفت: اینها خانه‌هایی هستند که مختص قشر متوسط و کم درآمد است و آنها را در مناطقی احداث می‌کنیم که زمین را ما واگذار می‌کنیم و سازنده سود خود را از محل امتیازاتی که می‌دهیم خواهد برد و تقریبا برای خانه اولی‌ها و کسانی که ثبت‌نام می‌کنند به قیمت تمام شده خواهد بود.  8000 واحد در پردیس شروع شده و در کنار آن 7300 واحد مسکن مهر هم تحویل شده است.

اسلامی در پاسخ به این سوال که شنیده شده در محله سیروس شهر تهران قرار است پروژه‌هایی از سوی وزارت راه اجرا شود، گفت: قطعا بازآفرینی شهری یکی از اولویت‌هاست. در این زمینه تعامل خوبی بین وزارت راه و شهرداری تهران وجود دارد که شهرداری با شرکت بازآفرینی شهری وزارت راه طبق تفاهم انجام شده و با توجه به ظرفیت‌های قانونی چند محله‌ای که در اولویت هستند مورد اجرا قرار می‌دهند.