رئیس اداره مراتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه از پوشش سه برابری مراتع استان در مقایسه با سنوات گذشته بدلیل بارش های خوب رخ داده خبر داد.
 
بهزاد حیدری در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، با بیان اینکه بارندگی ها وضعیت پوشش گیاهی مراتع را خیلی خوب کرده، افزود: امسال در همه نقاط استان بارندگی های خیلی خوبی را شاهد بودیم، به نحوی که حتی در مناطق گرمسیری استان  مثل سومار هم بارش مناسبی داشتیم و این موضوع سبب شده تا پوشش گیاهی مراتع استان غنی شده و به سه برابر سنوات گذشته برسد.
 
وی اضافه کرد: امسال با توجه به وضعیت خوب مراتع استان، خیلی برای حضور و چرای دام دامداران در مراتع استان سختگیری نخواهیم کرد.
 
رئیس اداره مراتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه سپس با بیان اینکه سالانه بین ۲۶۰ تا ۲۷۰ هزار تن علوفه در مراتع  استان تولید می شود، گفت: پیش بینی می شود امسال این میزان دو برابر شود.
 
حیدری وسعت مراتع استان کرمانشاه را بیش از یک میلیون و ۱۹۰ هزار هکتار عنوان کرد و افزود: مراتع استان کرمانشاه به سه دسته غنی، متوسط و ضعیف تقسیم می‌شوند.
 
وی با بیان اینکه استان کرمانشاه ۱۶۰ هزار هکتار مرتع غنی دارد، سطح مراتع متوسط استان را ۴۸۷ هزار هکتار اعلام کرد و افزود: همچنین در استان کرمانشاه ۵۵۰ هزار هکتار مراتع ضعیف داریم که این مراتع هم امسال وضعیت قابل قبولی دارند.
 
وی در ادامه با بیان اینکه در استان کرمانشاه نزدیک یک میلیون و200 هزار واحد دامی مازاد بر ظرفیت مراتع داریم، گفت: در مجموع سه میلیون و ۲۰۰ هزار واحد دامی سبک در استان داریم، در حالیکه مراتع استان  ظرفیت چرای یک میلیون و ۹۰۰ هزار تا ۲ میلیون واحد دامی را بیشتر ندارند.
 
رئیس اداره مراتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه با اشاره به نامتناسب بودن پراکنش دام در مراتع استان، از این موضوع به عنوان یکی از چالش های پیش روی مراتع استان یاد کرد و افزود: به عنوان مثال در شرایطی که در شهرستان دالاهو پراکنش دام در مراتع بسیار بالا است، در منطقه اورامانات پراکنش دام بسیار کم است.