به گزارش خبرگزاری تسنیم از اهواز، کیامرث حاجی‌زاده امروز در شورای هماهنگی مدیریت بحران خوزستان که در اداره کل مدیریت بحران استان برگزار شد، با اشاره به اثرگذاری تصمیم‌گیری و عملکرد مدیران در دوران کنونی نسبت به وقوع بحران‌های آینده، اظهار داشت: برنامه‌ریزی لازم در همین راستا از الان باید انجام شود.

وی با اشاره به چهار ابر بحران گرد و غبار، سیل، آتش سوزی و خشکسالی در سطح خوزستان طی سه سال گذشته، بیان کرد: عدم توجه به لایرروبی شدن رودخانه‌ها، تجاوزه‌های انجام شده، استحکام‌بخشی و بازسازی سیل‌بند دلیل اصلی سیل خوزستان است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان ادامه داد: سدهایی که در سه حوضه آبریز استان خوزستان باید ایجاد می‌شدند تکمیل نشده که دلیل دیگری بر سیل استان است.

وی با اشاره به سدهای استان خوزستان به عنوان یک نعمت در هنگام بارندگی، خاطرنشان کرد: این سدها علاوه بر جلوگیری از ایجاد سد، باعث ذخیره‌سازی آب‌های کوه‌های زاگرس شدند.

حاجی‌زاده با بیان این‌که با احداث سد بختیاری در حوضه آبریز دز مشکلات سیل اخیر کاهش پیدا می‌کرد، اظهار داشت: در حوضه کرخه و دز باتوجه به عدم تکمیل سدها و رسوبات درون مخزن سد دز باعث وقوع بحران شد اما در حوضه آبریز کارون، سیلاب براساس 5 سد ایجاد شده اما به راحتی مدیریت شد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان ابر بحران آتش‌سوزی در سطح استان اشاره و بیان کرد: طی سال 96 نزدیک به 50 درصد آتش سوزی‌های کشور به ویژه آتش سوزی مراتع، بیشه زارها، جنگل‌ها و بخش صنعت مربوط به استان خوزستان بود.

وی با اشاره به تصمیم احداث مخازن آبی در مناطق جنگی استان خوزستان، گفت: باوجود اینکه طرح در بسیاری از استان‌های کشور اجرایی شده اما در خوزستان هیچگونه اقدامی صورت نگرفته و در هنگام وقوع آتش‌سوزی امکانات موردنیاز نیز وجود ندارد.

حاجی‌زاده به خریداری نزدیک به 30 میلیارد ریال تجهیزات با هدف مهار آتش‌سوزی تاکنون، گفت: این امکانات در دو مرحله در اختیار فرمانداری‌ها قرار گرفتند. سال گذشته نیز وسایل موردنیاز جهت احداث اتاق مانیتورینگ مدیریت بحران در فرمانداری‌ها تحویل داده شد اما تاکنون تنها شهرستان رامهرمز راه‌اندازی کرده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان با اشاره به ضرورت آموزش در زمینه مقابله با تمامی بحران‌ها خاطرنشان کرد: این آموزش همگانی مبتنی بر سند چهار ساله جامع مدیریت بحران امری ضروری است.