به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب مرکز کرمانشاه، محمدحسین صادقی با بیان اینکه مطابق ماده ۱۲۰۰ قانون مدنی نفقه پدر و مادر بر عهده فرزندان است، اظهار کرد: با در نظر گرفتن این ماده قانون، فرزندانی که توانایی مالی دارند، نمی‌توانند از پرداخت نفقه والدین سر باز بزنند.

وی افزود: براین مبنا، رها کردن والدین نیازمند و عدم تأمین هزینه‌ها و مخارج زندگی آنها از سوی فرزندان دارای تمکن مالی جرم است و مشمول کیفر قانونی بزه ترک انفاق است.

دادستان کرمانشاه اعلام کرد: حسب ماده ۵۳ قانون حمایت خانواده اگر کسی با داشتن استطاعت مالی از تأدیه نفقه اشخاص واجب النفقه امتناع کند به حبس تعزیری ۶ ماه تا ۲ سال محکوم می‌شود.

وی در ادامه عنوان کرد: حسب نصوص روایی وارده از حضرات معصومین (ع) فرمان برداری از والدین نشانه‌ی ایمان، نگاه کردن به چهره ایشان عبادت، نیک رفتاری با آنان از محبوب ترین اعمال نزد خداوند شمرده شده است. همچنین رضایت ایشان شرط جهاد در راه خدا (در غیر موارد وجوب عینی) است و رضا و غضب الهی در خشنودی یا ناخشنودی والدین از فرزندانشان است و در کوتاهی کردن نسبت به رعایت حقوق ایشان عذری پذیرفته نیست.

صادقی به بیان حدیثی از پیامبر اکرم (ص) در خصوص لزوم نیکی فرزندان به والدین پرداخت و گفت: در این حدیث در تبیین آثار عمل نیکی به والدین از عوامل فضیلت فرد بر دیگران شمرده شده است، که مرگ انسان را به تأخیر می‌اندازد و موجب طول عمر و بسیاری رزق می‌شود و سختی جان سپردن را آسان می‌گرداند.

وی در پی بازدید از یکی از مراکز شبانه روزی ویژه نگهداری مددجویان تحت پوشش بهزیستی ضمن تقدیر از افرادی که خالصانه دراین مراکز ارائه خدمت می‌کنند، اعلام کرد: نگهداری رایگان اختصاص به مددجویان بی بضاعت یا فاقد بستگان دارد، لیکن به قرار اطلاع تعدادی از مددجویانی که در مراکز تحت پوشش بهزیستی نگهداری می‌شوند دارای فرزندان و اقربا نزدیک هستند اما حاضر به نگهداری آنان یاحداقل مشارکت در تأدیه هزینه‌ها و مخارج ضروری این افراد نمی‌باشند که ضمن اینکه این اقدام موافق موازین شرعی و اخلاقی نیست و این افراد باید منتظر اقدام مشابه فرزندان خویش با خودشان درآینده باشند، موضوع از منظر کیفری به واسطه شمول بزه ترک انفاق نیز قابل تعقیب است.