رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماریهای دامی اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه گفت: امسال بالغ بر 625 هزار راس دام استان علیه بیماری شاربن واکسینه می‌شوند.
دکتر مجید همتی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، با اشاره به انجام واکسیناسیون برای تمامی دام های شهرستان‌های سنقروکلیایی، صحنه، دالاهو و سرپلذهاب علیه بیماری شاربن اظهار کرد: امسال حدود 600 هزار راس دام سبک و  25 هزار راس گاو و گوساله این چهار شهرستان علیه شاربن به صورت رایگان واکسینه می‌شوند.
همتی با بیان اینکه واکسیناسیون هدفمند علیه بیماری شاربن در دیگر شهرستان‌های استان انجام می‌شود، افزود: در هر شهرستانی که بیشتر از پنج سال بیماری شاربن دیده نشود، پایش های مراقبتی انجام و واکسیناسیون هدفمند انجام خواهد شد.
رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماریهای دامی اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه اضافه کرد: در شهرستانهایی که واکسیناسیون هدفمند علیه بیماری شاربن انجام می‌شود، ماهانه پنج درصد روستاها به صورت رندوم انتخاب شده و مورد پایش قرار می گیرند و در صورت مشکوک شدن به بیماری نسبت به انجام اقدامات پیشگیری، تشخیص و درمان اقدام خواهد شد.
 همتی در ادامه گفت: بیماری شاربن یک بیماری مشترک بین انسان و دام است که عامل آن باکتری “باسیلوس آنتراسیس” بوده که  در خاک وجود دارد و جزو باکتری‌های هاگ دار است که ممکن است تا 50 سال نیز در طبیعت باقی بماند و با ضدعفونی کننده‌های معمولی هم از بین نمی‌رود.
وی تاکید کرد: شاربن یا سیاه زخم یک بیماری بسیار خطرناک مشترک بین انسان و دام است که معمولا گاو، گوسفند، بز، اسب و آهو را درگیر می‌کند.
همتی گفت: علائم بالینی این بیماری معمولا دیده نمی‌شود و به محض درگیری خون منعقد نشده از منافذ طبیعی بدن دام همچون دهان و بینی خارج می‌شود.
همتی با اشاره به بالا بودن تلفات دام در بیماری سیاه زخم یا شاربن، افزود: این بیماری در دام و به ویژه در نشخوارکنندگان به صورت حاد و فوق حاد بروز کرده و تلفات ناگهانی در گله ها رخ می‌دهد.
 وی ادامه داد: بیماری شاربن یا سیاه زخم در انسان نیز موجب ایجاد زخم‌هایی می‌شود که معمولا درمانی ندارد و یا سخت و دیر درمان می‌شود.
به گفته همتی واکسیناسیون دام های استان کرمانشاه علیه بیماری شاربن از اواخر فروردین ماه شروع شده و تا پایان خرداد ادامه پیدا خواهد کرد.