به گزارش    گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه ،آذر، ولی زاده معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان کرمانشاه گفت : یکی از اولویت‌های کاری این سازمان در نیمه نخست سال جاری هوشمند سازی سرشماری‌ها است برهمین مبنا به صورت پایلوت درصدد انجام سرشماری توسط پهباد هستیم تا با کاهش میزان خطا، دقت در حوزه سرشماری پستانداران وحشی افزایش یابد.

وی همچنین از ساماندهی مناطق تحت حفاظت محیط زیست خبر داد و گفت : در برخی از مناطقی که مورد تخریب و تصرف قرار گرفتند خانه سازی‌های غیرمجاز انجام شده که درصدد بازپس گیری و پیگیری اقدامات قانونی هستیم.

معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان کرمانشاه افزود: در این زمینه در مواردی که اقدام قانونی انجام نشده نسبت به ارسال پرونده‌ها به مراجع قضایی جهت صدور رای نهایی اقدام خواهد شد.

وی با بیان اینکه درصدد جذب اعتبارات جهت شناسایی کانون‌های داخلی ریزگرد‌ها در استان هستیم گفت: همچنین در حوزه حیات وحش به دنبال هوشمند سازی تخلفات شکار و صید به وسیله هلی شات‌ها و عکسبرداری و فیلمبرداری از متخلفان هستیم.

ولی زاده عنوان کرد: از سوی دیگر درصدد تدوین برنامه جامع عمل گونه‌ها خواهیم بود برهمین مبنا در حوزه ثبت برخی حیوانات در معرض انقراض نظیر مار دم عنکبوتی و کرکس مصری و نیز ثبت پلنگ اقداماتی در دست اجرا است.

وی با تاکید بر اینکه در مناطقی که پلنگ دیده شده به منظور ثبت گونه، دوربین‌ها به کارگیری شده اند گفت: همچنین برای حفاظت از خرس قهوه‌ای به عنوان یکی از گونه‌های کمیاب که البته در برخی شهرستان‌ها نیز تعارضاتی علیه آن داشته ایم اقدامات حفاظتی در دست انجام است.

معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان کرمانشاه عنوان کرد: دو شهر استراتژیک در استان شامل اورامانات و دالاهو به عنوان برند استان کرمانشاه در حوزه شهر‌های زیست محیطی در نظر گرفته شده که درصدد معرفی بیش از پیش این دو منطقه از منظر اقدامات زیست محیطی انجام شده هستیم.

وی با بیان اینکه در کنار ثبت جهانی اورامانات به دنبال ثبت کشوری شهر‌های زیست محیطی استان هستیم عنوان کرد: به منظور هوشمندسازی تخلفات شکار و صید و سرشماری نیز تجهیزات لازم در شهرستان‌ها انجام شده است.

ولی زاده گفت: از نیمه دوم سال قبل ارزیابی‌های متقنی از مراکز معاینه فنی در سطح استان داشته ایم تا کمترین میزان آلایندگی در کرمانشاه به ثبت برسد .